Svět pod vodou

těší nás!

Svět pod vodou vznikl v roce 2011. Duchovním otcem myšlenky byl Mick, který ji dále rozvíjel společně se Zuzkou Houdek Čermákovou a Adélou Černou. Po několika letech se jejich cesty rozešly a každý pokračoval svou vlastní cestou.

Mick zůstal u původního projektu a postupně z klubu nadšenců vybudoval fungující potápěčskou školu. V průběhu času spolupracoval s několika agenturami, až nakonec zakotvil u české mezinárodní agentury EDS (European Diving School), kterou aktivně podporuje.

Jeho role je master instruktor a v EDS zastřešuje celou freedivingovou sekci. To zahrnuje výuku freedivingových kurzů od začátečníků až po instruktory, psaní manuálů, nastavování standardů a další podobné aktivity.

Díky tomu se škola rozrostla a kromě standardních kurzů nabízí další aktivity jako vedené tréninky freedivingu, Intro (úvod do nádechového potápění), Mermaiding (mořské panny), podvodní focení a další. S tím vším pomáhá tým instruktorů a asistentů, které Mick za ty roky vyškolil a má důvěru v jejich kvality a spolehlivost. Jejich spolupráce a pomoci s jednotlivými projekty si velmi váží.

A proč se jít potápět právě s námi?

V našich kurzech klademe důraz na kvalitu a bezpečnost. Pracujeme s menšími skupinami a snažíme se o individuální přístup. Respektujeme, že každý je jiný a má svou představu o tom, co pro něj potápění znamená, má i své limity a obavy. Proto nikoho do ničeho nenutíme. Kde však nepřipouštíme kompromis, je bezpečnost. Vaše životy jsou na prvním místě!

Díky tomu máme výborné odezvy od klientů a to jsou hlavní důvody, proč nás vyhledávají. Zkuste to s námi i VY a vyberte si některý z našich kurzů.

Jsme tým zkušených profíků

Mick

Vrána

Martin

Čermák

Jiří

Kubišta

Kateřina

Plasová

Michaela

Pelantová

"Dory" Lenka

Nedvědilová

Škola se silným lidským příběhem

Mick, seznamte se

Ještě v roce 2010 byl Mick Vrána jen jedním z IT specialistů pracujících pro známý korporát.
Vážné zdravotní důvody, kdy ho zradila páteř natolik, že téměř nemohl ani chodit, ho přivedla do situace,
kdy mu lékaři zakázali sportovat.

Jediné, co mu bylo povoleno, bylo plavání kraulem, což v té době moc nezvládal.
Naštěstí těsně před kolapsem dokončil kurz potápění s přístrojem a přes kamaráda se dozvěděl
o trénincích freedivingu v Praze. Začal tedy chodit šnorchlovat na bazén,
a ke svému překvapení se postupně dostal až na čas ponoru jedné a půl minuty.

Postupně zjistil, že jeho páteř reaguje na pohyb pod vodou velice dobře,
a ke konci roku se přihlásil na pravidelné tréninky freedivingu.
V roce 2011 absolvoval několik kurzů a o rok později již získal instruktorskou licenci.
Spolu se svými kolegyněmi založil školu “Svět pod vodou”, kde při práci dalších pár let učil a trénoval freediving.
V roce 2014 se rozhodl opustit svět IT a věnovat se více tomu pod hladinou.
Během následujících let cestoval po světě, učil se a nadále se vzdělával v tomto sportu,
čímž získal další kvalifikace od různých organizací. Nakonec se vrátil zpět do České republiky
a od roku 2019 se na plný úvazek věnuje své škole Svět pod vodou.

Voda, vášeň již od dětství

Jiří, seznamte se

V šesté třídě základní školy začal chodit na potápěčský kroužek a zúčastňovat se závodů
v potápění na nádech. Tenkrát to ještě nebyl freediving. Na střední škole trávil prázdniny jako plavčík na koupališti v Kralupech nad Vltavou a posouval se i v oblasti první pomoci. Poté ho jeho žena na několik let přetáhla k trénování mladých volejbalistů a volejbalistek. Láska k vodě ho však neopustila a dál se souběžně věnoval kondičnímu plavání a potápění. K plnohodnotnému freedivingu ho přivedla až jeho nynější kolegyně Kačka Plasová a škola Svět pod vodou. Již od prvního
kurzu na ostrově Elba věděl, že freediving pro něj nebude jen další sport. „Moře, volný pád do hlubin a fajn parta podobně smýšlejících lidí – to je pro mě freediving.“ Postupem času se
propracoval na pozici instruktor freedivingu level II. Několik posledních let se snaží pomáhat studentům v jejich vlastní cestě za dokonalým ponorem. Jeho hlavní prioritou není, jestli se jeho student na kurzu potopí do 10, 20, nebo třeba 50 metrů, ale aby se u toho cítil dobře a bezpečně.

Na nádech, či se vzduchem

Kačka, seznamte se

Již od dětství byla nadšený vodní tvor, to dítě, které nešlo z vody dostat. Její vášeň pro vodu jí přivedla k potápění ve 14 letech, kdy začala se scuba potápěním, a ve 20 letech se stala instruktorkou scuby, neboli přístrojového potápění. Po celou tu dobu se také věnovala šnorchlování a freedivingu, což jí vždy fascinovalo.

Během studia na vysoké škole měla možnost se freedivingu věnovat intenzivněji v rámci tělocviku, a tak začala trénovat. O dva roky později se zúčastnila svých prvních závodů na MČR, kde dosáhla osobních rekordů. Od té doby jsem zúčastnila několika závodů a pokaždé se jí podařilo zlepšit se v některé z disciplín.

Na rozdíl od mnoha freediverů preferuje bazénové disciplíny před hloubkami. Je stále tak trochu scubák a na freedivingové ponory ráda chodí do hloubek kolem 15-20 metrů, kde je ještě dost života k pozorování. Je biolog a ekolog, a miluje vodní flóru a faunu. „Když se vyskytuje něco zajímavého v hloubce, raději si vezmu zásobu vzduchu na záda než spoléhat jen na své plíce.“

Při bazénových disciplínách preferuje monoploutev před bifinami. Je veselá a pozitivní osoba, která se snaží předávat svou vášeň a radost z freedivingu všem svým studentům

Na vlnách či pod hladinou

Míša, seznamte se

Už od dětství měla ráda vodu, ale když se dno ztrácelo pod nohama v hlubinách, přicházela panika. Pomohlo nasazení plaveckých brýlí a zjištění, co se vlastně ve vodě skrývá. Nic a při tom všechno. A tak jí začalo bavit potápět se k mušličkám a zjišťovat, jak hluboko se potopí. V létě roku 2021 na dovolené s delfíny vyzkoušela poprvé freediving, aniž by věděla, že něco takového v tu chvíli dělá, nebýt člena posádky, který v ní viděl skrytý talent. A tak s novým zájmem po návratu do Čech se začala rozhlížet po nějakém tom potápění. Osud jí přihrál do cesty potápění jako volitelný předmět při studiích na vysoké škole. Jednalo se sice o přístrojové potápění, ale to jí od tohoto předmětu neodradilo a udělala si tak rovnou OWD kurz. Ovšem původní zájem byl o freedivng, a tak se nechala instruktorem přístrojového potápění seznámit s někým, kdo vyučuje freediving. Ten někdo byl Mick. S Mickem jela na katamarán do Řecka, kde si udělala kurz Freediver Level 1. Tam ji freediving opravdu chytnul a od té doby Svět pod vodou neopustila. Postupně začala chodit na tréninky, jela se potápět do Trhovky, pak do Dahabu, kde si udělala Level 2, a taky do Deepspotu a už to jede jak na běžícím páse. Díky zkušenosti na katamaránu ji o to víc chytly i lodě, které vždy milovala, a udělala si tak kapitánské zkoušky. Prostě vždy obklopená vodou. Nakonec zjistila, že se pohybuje na akcích Světa pod vodou a začala tak se Světem pod vodu spolupracovat. Momentálně je hlavně v zákulisí a má na starosti především administrativní stránku školy. Občas na ní můžete narazit na nějakých akcích, kurzech, nebo s ní mluvíte po telefonu. A v létě jí nejdete za kormidlem katamaránu v Řecku, kde její cesta do Světa pod vodou vlastně začala.

Mořská víla duší i tělem

Dory, seznamte se

Co začalo jako zážitek na dovolené (2018) se stalo následně součástí jejího života. Potápění je teď nejen jejím koníčkem a novou disciplínou k poznávání a vzdělávání se, ale také i pracovní náplní. Jako první se stala potápěčem přístrojovým (2019) a posléze pronikla i do toho nádechového potápění (2022). Pracovala již v pár potápěčských prodejnách (především jako výpomoc) a také byla asistentkou při podvodním focení a natáčení. (Všimli jste si jí v pohádce Princ Mamánek?🙂) Ve vodě je každý týden a každý rok posouvá své hranice o kousek dál. Voda jí naprosto očarovala a jako tanečníka jí baví v ní jen být, tančit, prostě nechat se jí vést a zároveň se nechat od ní učit klidu a plynulosti. A focení, to jí taky moc baví, takže koho vyfotí příště?